Forum Ana Sayfası  »  Genel Konular
 »  Yoga Nedir?Faydaları Nelerdir?

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Yoga Nedir?Faydaları Nelerdir?   
(gösterim sayısı: 2.437)
Konu içeriği
Konu Tarihi: 13.03.2012- 15:07
Alıntı yaparak cevapla  


 
  Yoga bugün her köşede bizlere ulaşana kadar binlerce yıl boyunca sadece bir Doğu öğretisi olarak kalmıştı. Kaynağını Hindistan'dan alan bu sistem 1950 lerde Batı dünyasına açılarak gelişmeye ve değişmeye devam etti. Şimdilerde kendimize uyarladığımız haliyle Yoga yı bir anlamda modern hayatın en büyük desteklerinden biri olarak kullanabiliyoruz.

Öncelikle yoga nedir?
Yoga, bütünleşme demektir. Aslında birbirinden farklı bir çok kola ayrılır. Günümüzde spor salonlarında, parklarda, stüdyolarda yapılan fiziksel bir egzersiz olan yoga tarzını Hatha Yoga olarak tanımlayabiliriz.

Yoga egzersizleri bedeni hareketlerle canlandırıp açarken, her zaman nefes farkındalığı ile büyük bir fark yaratır. Yani siz egzersiz yaparken aynı zamanda da özel bir nefes çalışması yaparsınız. Nefesle birlikte yoga hareketlerini uyumlu bir şekilde kullanarak bedenmimizi stres yüklemeden çalıştırmayı öğreniriz. Bütün vücut adeta oksijenle yıkanır. Kan dolaşımıyla birlikte hücre yenilenmesi artar, bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Metabolizma canlanır. Yani bir anlamda yoganın bir gençlik sırrı olarak görülmesinin nedeni budur.

Yogaya başlamanın ilk koşulu öncelikle doğru nefes alıp vermeyi öğrenmektir. Bedeninize yapacağınız en büyük yardım da budur aslında; besinlerden bile önce en önemli yenilenme kaynağımız nefesimizdir. Bütün sinir sistemi üzerine müthiş bir rahatlatıcı etkisi olur. Akıl gündelik ritminden uzaklaşır ve yoga yaparken hayattan gerçek bir mola alabilirsiniz. Bu nedenle yoga dersleri harika bir stres çözünü olarak tanınır.

İlk yoga dersine katıldığınızda belki de vücudunuzu ne kadar sıktığınızı, belki de ne kadar kuvvetsiz olduğunuzu fark edersiniz. Bütün bunlar bir başlangıçtır ve ilk hedef kendimizi fark etmektir. Yoga kendinizi daha iyi tanımanız için bir araçtır ve bu noktadan sonra kişisel ihtiyacınıza göre çalışma sizi etkilemeye başlar.
Duygusal ve stres kaynaklı birikimler vücutta fiziksel olarak da etkisini gösterir ve zaman içinde dejenerasyon (yaşlanma) hızlanır. Bu sıkışmış bölgeleri açmak, rahatlamak ve en önemlisi kapalı yerlere okjijenin girmesini sağlayarak yenilenmek yoga hareketlerinin üstünde önemle durduğu bir konudur.

Ancak yoga sadece esnemek anlamına gelmez, aynı zamanda özellikle sırt ve karın bölgelerini, kolları, bacakları kuvvetlendirerek duruşunuza ve fiziksel sorunlarınıza mutlaka destek olur. Yoga, kas sisteminin dışında iç organları da etkileyecek şekilde tasarlanmıştır; içsel temizlenmeyi destekleyen bir egzersizdir. Ve bir çok sindirim sorununa yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Düzenli yapıldığında bu muhteşem etkilerini fark edenler sayesinde bugün yoga dünya çapında tanınan bir akıma dönüştü. Herkesin yoga deneyimi ve yaşadığı etkiler kendine özgü, eşsiz kabül edilir. Bu nedenle kulaktan duymakla yetinmeyin. Gündelik hayatınızdan kendinize bir saatlik bir hediye verin ve yogayı kendiniz deneyim edin.
BILGI EGITIM SITESINI GÖRMEK IÇIN TIKLA

http://www.bilgiegitim.com
0212 291 72 02 - 0212 572 34 00
__________________

Bu ileti en son hakki tarafından 13.03.2012- 15:08 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Genel Konular
 »  Yoga Nedir?Faydaları Nelerdir?
-- Telif Bilgisi -

Yukari

 • Online
 • : 11
 • Bugun Tekil
 • : 446
 • Bugun Cogul
 • : 1.600
 • Dun Tekil
 • : 939
 • Dun Cogul
 • : 4.518
 • Toplam Tekil
 • : 114.626
 • Toplam Cogul
 • : 503.388
-- ================== Footer - Mobil - Arama Butonu - SMS - Ara - Whatsapp ================= -