Forum Ana Sayfası  »  Web Tasarım Kursu
 »  Flash'ta Hareket Animasyonları

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Flash'ta Hareket Animasyonları   
(gösterim sayısı: 2.570)
Konu içeriği
Konu Tarihi: 28.03.2012- 12:55
Alıntı yaparak cevapla  


Bir Film Klibi Sembolüne Animasyon Uygulamak

Film klibi sembollerinin kendi Zaman çizelgeleri vardır, böylece animasyon oluşturmak için büyük esneklik sağlarlar. Film klibi sembollerini birbirlerinin içinde yuvalamanız da mümkündür.

Sembolleri Düzenlemek Ve Animasyon

Bir sembolü düzenlemek istiyorsanız, Sahnede ya da Kitaplık panelinde bu   sembole çift tıklayın. Sahnenin üzerindeki bir sembole çift tıkladığınızda bu sembolü yerinde düzenleyebilirsiniz; bu durumda Flash Sahnedeki diğer nesneleri soluklaştırır, fakat bu nesneler yine görünür durumda kalır. Kitaplık panelindeki bir sembole çift tıkladığınızda, düzenleme işlemi sırasında sadece   bu sembol görünür.

Bir Film klibi sembolünü düzenlerken bu sembolün Zaman çizelgesine   katmanlar ve anahtar kareler ekleyebilirsiniz. Aslında bir film klibi sembolünün Zaman çizelgesinde, ana Zaman çizelgesinde yapabildiğiniz hemen her türlü işlemi yapabilirsiniz.

1. Sahne üzerine bir daire çizin ve bu daireyi kitaplığınızı bir Film klibi olarak atın

2. Çalışma alanındaki daire artık bir çizim değil bir Film klibidir. Bu daireyi seçip özellikler denetleyicisinden x ve y konumlarını sıra ile 100 ve 100 olarak giriniz.

3. Katman 1deki 50 numaralı kareyi seçin. Bu karenin şu an varlığı bulunmamaktadır ve şu an için animasyonumuz sadece bir kareden oluşmaktadır. 50 numaralı kare seçilirken yapılabilecek en yaygın hata bunun Zaman çizelgesi üzerindeki kadran üzerinde seçilmesi olucaktır. 50 nolu kareyi seçebilmek için 50 rakamı ile katman 1 katmanının kesistiği yere tıklayın   4. F6 tuşuna basarak burada bir anahtar kare oluşturun. Şu an katman 1 katmanında iki adet içi dolu siyah nokta görüyor olmalısınız. Bu sizin şu an iki tane ana kareye sahip olduğunuzu göstermektedir.

5. Sırasıyla 50 nolu kareye tıklayıp daha sonrada sahnede bulunan dairemizin üstüne tıklayarak dairemizi seçelim. Özellikler denetçisinde X alanına 300 ve Y alanına 100 değerini girin.

6. Animasyon yapabilmek için minimum gerekli olan iki ana karemiz artık var. Bir animasyon yapabilmek için en önemli kural aynı katmanda en az iki adet anahtar karenin bulunmasıdır.

7. 1.kare ile 50.kare arasında herhangi bir kareyi ve ardından Özellikler denetçisindeki Arayı doldur menüsünden Hareketi seçin.

Böylece ilk Hareket arası animasyonuzu oluşturdunuz: Animasyonuz bir   daire   ekranın solundan sağına doğru hareket etmektedir. Şimdi animasyonu test   etmek ve izlemek için Kontrol Et >Filmi Test Et komutunu çalıştıralım.

Eğer animasyonuzda değişiklik yapmak istiyorsanız bunları ilk kareyi(1nolu ana kare) yada son kareyi(50 nolu ana kare) seçip dairenizi farklı konumlara taşıyabilir yada büyüklüklerini değiştirebilirsiniz.


Not:Hareket arası yapabilmeniz animasyonda kullanacağınız nesne mutlaka kitaplik elemanı(sembol) olmalıdır.

KURS IÇERIGINI GÖRMEK IÇIN TIKLA

http://www.bilgiegitim.com
0212 291 72 02 - 0212 572 34 00
__________________

Bu ileti en son hakki tarafından 28.03.2012- 13:00 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Web Tasarım Kursu
 »  Flash'ta Hareket Animasyonları
-- Telif Bilgisi -

Yukari

 • Online
 • : 11
 • Bugun Tekil
 • : 446
 • Bugun Cogul
 • : 1.600
 • Dun Tekil
 • : 939
 • Dun Cogul
 • : 4.518
 • Toplam Tekil
 • : 114.626
 • Toplam Cogul
 • : 503.388
-- ================== Footer - Mobil - Arama Butonu - SMS - Ara - Whatsapp ================= -