Forum Ana Sayfası  »  Web Tasarım Kursu
 »  Dreamweaver de Sayfaya Resim eklemek

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Dreamweaver de Sayfaya Resim eklemek   
(gösterim sayısı: 3.617)
Konu içeriği
Konu Tarihi: 28.03.2012- 12:12
Alıntı yaparak cevapla  Öncelikle yeni bir doküman açın ve bunu kaydedin. Bu nokta çok önemli Yeni bir sayfaya başlamadan önce mutlaka onu kaydetmelisiniz. Aksi takdirde dosya yollarında sorunlar oluşacak ve sonuçta dosyaları sunucuya gönderdiğinizde resimler görünmeyecek linkler çalışmayacaktır.

Dokümanınızı kaydettikten sonra "Insert" panelinden ya da Insert / Image menüsü ile bir resim eklemek için ilk adımı atabiliriz. Insert paneldeki "Image" düğmesi genişleyebilen bir düğmedir. Aynı düğmenin alt menüleri ile Rollover image (üzerine fare ile gidilince değişen resimler) ve ya navigasyon menüleri de eklemek mümkün.
insert paneldeki image düğmesi ile sayfanıza resim ekleyebilirsiniz

Insert paneldeki Image düğmesi ile sayfanıza resim ekleyebilirsiniz

Biz şu anda "Image" seçeneğine tıklıyoruz. Açılan diyalog penceresinden aradığımız resmi bulup seçiyoruz ve OK diyoruz.
resim ekleme iletişim penceresi ile resim dosyamızın nerede olduğunu seçiyoruz

Resim ekleme iletişim penceresi ile resim dosyamızın nerede olduğunu seçiyoruz

Resmi seçerken URL kısmına dikkat etmemiz gerekiyor. Öte yandan dokümana eklediğimiz resimler ya bu dokümanla aynı dizinde ya da alt dizinlerden birinde olmalıdır. Örneğin "images" adlı bir klasör yaratıyoruz ve tüm resim dosyalarımızı buraya atıyoruz. Ve bir resim eklemek istediğimizde URL kısmında "images/resim_dosyasi_adi.gif" şeklinde bir ibare yer alıyorsa sorun yok demektir. Fakat "file://C./Program Files/..." gibi bir adres görüyorsanız başınız dertte demektir. Ya dokümanı henüz kaydetmediniz ya da çok alakasız bir dizindeki resmi dokümana eklemek istiyorsunuz demektir.
sitenizin için varsayılan bir resimler klasörü tanımlayabilirsiniz

Sitenizin için varsayılan bir resimler klasörü tanımlayabilirsiniz

Bu bakımdan tanımlı siteler ile çalışmanın bazı avantajları ortaya çıkıyor. Eğer bir site tanımlaması yaptı iseniz ve bu tanımlama sırasında resimler için bir klasör belirtip Links Relavite to seçeneğini girdiyseniz DW sizin için bütün URL sorunlarını halledecektir. Farklı dizindeki dosyaları dokümanınıza eklemeye kalktığınızda dahi bunu site içerisindeki resimler klasörüne taşıyacaktır.
bu resimi ste içerisine kopyalamak için evet demelisiniz

Bu resimi site içerisine kopyalamak için Evet demelisiniz

Eğer site için varsayılan resimler klasörü belirtmezseniz sizi uyararak bu resimi taşıyıp taşımak istemediğiniz soracaktır. Eğer bu soruya Hayır derseniz resim adresi "file://C./Program Files/..." gibi atanacaktır. Buda dosyaları sunucuya gönderdiğinizde resimlerin görünmemesine neden olacaktır. Sonrası malûm, yeni başlayanların en çok karşılaştığı sorun; "anaa resimler nerde yaa ?" Eğer böyle bi sorunla karşılamak istemiyorsanız resim eklerken bu URL kısmına dikkat edeceksiniz. Aynı şekilde Properties panelinden SRC kısmından da olaya müdahale edebilmeniz mümkün tabi.

hatalı bir src adresi file:// şeklinde başlamaktadır

Hatalı bir SRC adresi file:// şeklinde başlamaktadır

Resmimizi seçme ve site içerisine taşıma işlemleri bittikten sonra DW bize resim ile ilgili ilk bilgileri girebileceğimiz bir iletişim penceresi açacaktır.

resim için bir alt metin girebileceğiniz iletişim penceresi

Resim için bir alt metin girebileceğiniz iletişim penceresi

Bu iletişim penceresi opsiyonel bir seçenektir. Eski DW sürümlerinde bu pencere çıkmadan doğrudan resmi sayfamıza dâhil ediyordu. BW 8 de bunu varsayılan olarak açık hale getirmişler. Aslında faydalı bir araç, resmi eklerken alternate metin (alt text) girmenize olanak sağlıyor. Alt metni olmayan resimler ise W3C standartlarına göre geçersiz resimler olarak değerlendiriliyor. Bu bakımdan faydalı bir özellik ama isterseniz Edit / Preferences menüsünden ulaşabildiğiniz ayarlar kısmından Accessibility sekmesi altından hangi nesneler için bu iletişim penceresinin görüntülenmesi gerektiğini seçebilirsiniz.

Resim dosyalarının türleri GIF, JPEG, ya da PNG den başka bir şey olmamalı. Bunlar tüm tarayıcılar ve web teknolojileri tarafından desteklenen standartlardır ve az yer kaplarlar. Ayrıca dosya isimleri Türkçe karakter ve boşluk içermemelidir. (ust_kose_1.gif gibi isimler kullanmalısınız.)


KURS IÇERIGINI GÖRMEK IÇIN TIKLA

http://www.bilgiegitim.com
0212 291 72 02 - 0212 572 34 00
__________________

Bu ileti en son hakki tarafından 28.03.2012- 12:13 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Web Tasarım Kursu
 »  Dreamweaver de Sayfaya Resim eklemek
-- Telif Bilgisi -

Yukari

 • Online
 • : 11
 • Bugun Tekil
 • : 446
 • Bugun Cogul
 • : 1.600
 • Dun Tekil
 • : 939
 • Dun Cogul
 • : 4.518
 • Toplam Tekil
 • : 114.626
 • Toplam Cogul
 • : 503.388
-- ================== Footer - Mobil - Arama Butonu - SMS - Ara - Whatsapp ================= -