Forum Ana Sayfası  »  Bilgisayar Kursu
 »  Bir E-Mail Hesabının Özelliklerini Değiştirmek...

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bir E-Mail Hesabının Özelliklerini Değiştirmek...   
(gösterim sayısı: 2.180)
Konu içeriği
Konu Tarihi: 25.03.2012- 10:57
Alıntı yaparak cevapla  


Bir e-mail Hesabının Özelliklerini Değiştirmek

  Bir e-mail hesabını Outlook Express'e ekledikten sonra bu hesaba ait özelliklere göz atabilir ve değiştirebilirsiniz. Bunun için Araçlar   menüsünden Hesaplar menü satırını seçin. Karşınıza çıkan Internet Hesapları isimli ekranın üst kısmındaki Posta sekmesini tıklayın. Ortadaki pencerede daha önce tanımladığınız mail hesabı veya hesaplarınız yer alacaktır. Bu pencereden düzenleme yapacağınız hesabı (farenin sol tuşu ile tıklayarak) seçin. Pencerenin sağındaki özellikler tuşuna tıkladığınızda aşağıdaki ekran görüntüsünü alacaksınız. Genel sekmesinde, e-mail gönderdiğinizde karşıda gözüken adınız ve kullandığınız mail adresiniz yer almaktadır. Hesabınızı geçici olarak kullanmak istemiyorsanız posta alırken ve eşitlerken bu hesabı dahil et onay kutusundaki onay işaretini kaldırın ve Tamam tuşuna basın. Onay kutusunu tekrar işaretlediğinizde bu hesaba ait mailleri tekrar alıp verebilirsiniz. Sunucular sekmesinde gelen ve giden posta sunucu adresleri, hesap adı ve parola yer almaktadır. Bazı e-mail sağlayıcıları Sunucu kimlik doğrulaması isteyebilir. Bu durumda ilgili onay kutusunu işaretleyin. Ayarlar tuşuna basarak isteniyorsa oturum açarken kullanacağınız hesap adı ve parolayı yazın. Hesap adı ve parola, genellikle e-mail alıp vermede kullandığınız hesap adı ve paroladır.
Bir e-mail Hazırlamak ve Göndermek   E-mail hazırlamanın değişik yöntemleri vardır.  
1. Posta Oluştur Tuşuna Tıklayarak Yeni Posta Oluşturmak : Araç çubuğunun sol tarafında Posta Oluştur tuşu bulunmaktadır. Posta Oluştur Tuşuna tıkladığınızda, yeni bir e-mail hazırlayabilmeniz için aşağıdaki yeni ileti adlı ekran gelecektir.  
2. Kime : Yeni iletinin kime bölümüne postayı göndereceğiniz kişinin e-mail adresini yazın.2 (Örneğin mayeniay@yahoo.com). E-mail adresini yazdıktan sonra noktalı virgül yazıp bir boşluk bırakarak birden çok e-mail adresi yazmanız mümkündür. Bu takdirde hazırladığınız mail, adresini yazdığınız kişilerin tümüne gönderilecektir.
3. Bilgi : E-mail hakkında bilgi vereceğiniz kişi yada kişilerin mail adreslerinin yazılacağı bölümdür. Bu alanın doldurulması zorunlu değildir. E-mail adresi yazma yöntemi yukarıda konu bölümünde açıklandığı gibidir.
4. Konu : Hazırladığınız iletinin konusunun yazıldığı bölümdür.
NOT :İletilere (e-maillere) konu yazmak zorunlu değildir. Ancak bu alana ileti hakkında bir veya birkaç kelimeden oluşan bir konu yazmak, muhataba verdiğiniz önemi göstereceği gibi iletinizin takibini ve okunulurluğunu da artıracaktır.kişinin mail adresi kime bölümüne yazılmış olarak Yeni İleti ekranı gelecektir. Mesaj Bölümü : Hazırladığınız iletinin alt tarafındaki mesaj bölümüne dilediğiniz uzunlukta mesaj yazabilirsiniz.
Yanıtla Tuşuna Tıklayarak Yeni Posta Oluşturmak : Gelen bir maili yanıtlamak için kullanılır. Gelen e-mailler Outlook Express'in sağ üst bölümündeki pencerede yer almaktadır. Bu bölümden cevaplanacak iletiyi (fare ile tıklayarak) seçin. Araç çubuğunda bulunan Yanıtla tuşunu tıklayın. Yanıtla tuşuna tıkladığınızda yukarıda olduğu gibi yeni İleti ekranı gelecektir. Bu ekrandaki kime bölümü, cevaplayacağınız kişinin mail adresi yazılmış olarak geleceğinden bu bölümü yeniden doldurmanız gerekmez. Konu bölümü, gelen iletinin konusunun başına Re (yanıt) yazılarak görüntülenir. Mesaj bölümünde ise gelen mailin mesajı yer alır. Mesaj bölümünü silerek veya hatırlatma için silmeden yeni mesajınızı yazabilirsiniz. Yapılacak diğer işlemler yukarıda anlatıldığı gibidir.
Kişiler Klasöründen Yararlanarak Yeni Posta Oluşturmak : Outlook Express penceresinin sol alt köşesinde kişiler klasörü yer almaktadır. Buradaki isimlerden birini tıkladığınızda, bu
Bir Dosyayı Ekleyerek Yeni Posta Oluşturmak : İletilere dosya ekleme yöntemi aşağıda anlatılacaktır. Ancak Outlook Express programı açılmış (çalışır) durumda olmadan dahi bir dosyayı ekleyerek yeni ileti oluşturmak mümkündür. Bunun için iletiye eklenecek dosyaya farenin sağ tuşu ile tıklayarak Gönder komut satırına gelirseniz aşağıdaki görüntüyü alırsınız. Menüden Posta Alıcısı komut satırını seçtiğinizde, sağ ile tıkladığınız dosya eklenmiş olarak yeni bir ileti açılacaktır. Bundan sonra yapılacaklar ise yukarıda anlatıldığı gibidir.  
İletilere Dosya eklemek : İletilere bir veya birden fazla dosya (ek) eklemek mümkündür. Önce yukarıda anlatılan yöntemlerden birini kullanarak Yeni İleti ekranını açın. Araç çubuğunun sağ tarafında bulunan çift oku (>>;) tıklayarak araç çubuğunun ekranda görüntülenmeyen diğer bölümünün listelenmesini sağlayın. Açılan listeden üzerinde ataç simgesi bulunan Ekle tuşunu tıklayın.
Açılan Dosya Ekle ekranından eklemek istediğiniz dosyayı seçin ve Ekle tuşuna basın. Aynı yöntemi izleyerek iletinize birden çok dosya ekleyebilirsiniz.  
Gelen Bir İletiyi Ek Olarak Göndermek : Gelen bir iletiyi başka bir kişiye göndermek sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu işleme yaygın olarak forward (yeni adrese göndermek) adı da verilir. Bir iletiyi ek olarak göndermek için yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi Outlook Express'in sağ üst penceresinde bulunan ek olarak gönderilecek iletinin üzerine farenin sağ tuşu ile tıklayan. Açılan menüden Ek Olarak İlet komut satırını açtığınızda, ilgili ileti eklenmiş olarak yeni ileti ekranı açılacaktır. Bundan sonra yapılacaklar yukarıda anlatıldığı gibidir.
Gelen e-mailleri Okumak : Gelen iletiler Outlook Express'in sağ üst penceresinde listelenmektedir. Buradaki iletilerin üzerine fare ile bir kez tıklandığında, o iletinin mesaj bölümü sağ alt pencerede görüntülenecektir. Gelen ileti çift tıklandığında ise aşağıdaki ekranda olduğu gibi iletinin tamamını görmeniz mümkün hale gelecektir.  

KURS IÇERIGINI GÖRMEK IÇIN TIKLA

http://www.bilgiegitim.com
0212 291 72 02 - 0212 572 34 00
__________________

Bu ileti en son hakki tarafından 25.03.2012- 11:03 tarihinde, toplamda 3 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Bilgisayar Kursu
 »  Bir E-Mail Hesabının Özelliklerini Değiştirmek...
-- Telif Bilgisi -

Yukari

 • Online
 • : 11
 • Bugun Tekil
 • : 446
 • Bugun Cogul
 • : 1.600
 • Dun Tekil
 • : 939
 • Dun Cogul
 • : 4.518
 • Toplam Tekil
 • : 114.626
 • Toplam Cogul
 • : 503.388
-- ================== Footer - Mobil - Arama Butonu - SMS - Ara - Whatsapp ================= -