Forum Ana Sayfası  »  Bilgisayar Kursu
 »  Outlook Express'i Tanıyalım..

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Outlook Express'i Tanıyalım..   
(gösterim sayısı: 2.812)
Konu içeriği
Konu Tarihi: 24.03.2012- 14:49
Alıntı yaparak cevapla  Outlook Express’i Tanıyalım
1. Sol Üst Pencere (Klasörler) : Gelen Kutusu, Giden Kutusu, Gönderilmiş Öğeler, Silinmiş Öğeler ve Taslakların yer aldığı bölümdür. Outlook Express ilk kurulduğunda bu klasörler yer almakla beraber, maillerin gruplanması için kullanıcı tarafından yeni klasörler oluşturulabilir. Resim 1’de görülen Bilişim Şurası, Havelsan gibi klasörler daha sonra oluşturulmuştur.   Sol Üst Pencerede yer alan bu klasörlerin üzerine fare ile tıklandığında, sağ üst pencerede o klasörde yer alan mailler görüntülenecektir  
A )Gelen Kutusu : Gelen maillerin saklandığı klasördür. Yeni gelen her mail bu klasöre kopyalanır. Silinmediği sürece gelen mailler bu klasörde birikmeye devam eder.  
NOT: Yeni gelen (ve yeni geldiği için henüz okunmamış olan) mailler sağ üst pencerede koyu olarak gösterilir. Bir klasörde bulunan okunmamış mail sayısı ise, o klasörün sağ tarafında parantez içerisinde gösterilir. Bir klasörde bir veya daha fazla okunmamış mail varsa, o klasörün adı da koyu olarak gösterilecektir
B ) Giden Kutusu : Gönderilmek üzere bekleyen maillerin bulunduğu klasördür. Bir tren istasyonu gibi mailler burada geçici olarak (gönderilinceye kadar) bekler. Bütün mailler gönderildiğinde bu klasörde hiçbir mail kalmayacaktır.
C )   Gönderilmiş Öğeler : Bir mail Giden Kutusundan gönderildikten sonra buraya kopyalanır. Böylelikle silmediğimiz sürece gönderdiğimiz her maile yıllar sonra dahi ulaşabiliriz.
D ) Silinmiş Öğeler : Bu bölümü masaüstündeki geri dönüşüm kutusuna benzetebiliriz; Silinen her mail bu klasöre kopyalanır. Buradan da silinen bir maile bir daha ulaşılamaz
2 ) Sol Alt Pencere (Kişiler) : Sıkça haberleştiğimiz kişilerin adreslerini kopyalayabileceğimiz bölümdür. Buraya yeni kişi eklemek için, sağ üst pencerede adını eklemek istediğiniz kişiden gelen maili farenin sol tuşu ile tıklayın. Tuşu bırakmadan bu kişiler penceresine sürükleyerek elinizi bırakın. Aynı işlemi farenin sağ tuşuna basıp sürükleyip bırakarak ta yapabilirsiniz. Bu durumda açılan menüden kişiyi hangi adla kaydetmek istediğinizi seçmeniz gerekir.
Not : Outlook Express’in araç çubuğunda yer alan Adresler simgesine tıkladığınızda daha önce kaydettiğiniz kişilerin yer aldığı Adres Defterine ulaşırsınız. Adres Defterini kullanarak kaydettiğiniz isimleri silebilir, düzeltebilir, yeni kişi yada grup oluşturabilirsiniz

3. Sağ Üst Pencere (Mailler) : Gelen Kutusu, Giden Kutusu, Gönderilmiş Öğeler, Silinmiş Öğeler gibi klasörler fare ile tıklandığında, tıklanan klasörün içerisinde bulunan mailler bu bölümde görüntülenecektir. Penceredeki her satır bir maili temsil etmektedir. Buradaki satırlara (maillere) tıklandığında ise sağ alt pencerede tıklanan mailin içeriği görülecektir.
4. Sağ Alt Pencere (Maillerin İçeriği) : Sağ üst pencerede tıklanan mailin içeriğinin görüntülendiği bölümdür. Bu pencere yardımı ile gelen maili okuyabilir, varsa eklerine göz atabilirsiniz.
5. Outlook Express’in Görünümünün değiştirilmesi :   Yukarıda Outlook Express’i oluşturan 4 ana pencere anlatıldı. Pencereleri görünür hale getirmek veya gizlemek için Görünüm menüsünden Düzen komut satırını seçin.Düzen komut satırını seçtikten sonra alacağınız aşağıdaki “Pencere Düzeni Özellikleri” ekranındaki seçeneklerden dilediğinizi işaretleyerek görünür hale getirebilir, seçili özelliği kaldırarak gizleyebilirsiniz.
6. Outlook Express’e   e-mail Hesabı Eklemek : Bilindiği gibi ilgili e-mail sağlayıcısının web adresindeki yönergeler izlenerek her zaman e-mail hesabı açmak mümkündür. Outlook Express’i kullanmaya başlamadan açtığınız e-mail hesaplarını da Outlook Express’e eklemeniz mümkündür Outlook Express ilk kurulduğuna tahmin edileceği gibi herhangi bir e-mail hesabı eklenmiş değildir. O halde ilk yapılacak iş, daha önce edindiğimiz e-mail hesabını veya hesaplarını Outlook Express’e eklemek olacaktır. Outlook Express’i kullanmaya başladıktan sonra da açtığınız e-mail hesaplarını ekleyebilirsiniz.
Bir e-mail hesabını Outlook Express’e eklemeK için aşağıdaki   bilgilere sahip olmamız gerekir ;  
1. E-mail adresi : Örneğin mayeniay@yahoo.com
2. Kullanıcı adı : Web üzerinden e-mail hesabına erişimde de kullanılan, e-mail sağlayıcısı tarafından tercihinize göre tahsis edilmiş bir isim veya kısaltmadır. Genellikle e-mail adresinin sol tarafındaki isimden oluşur.Örneğin mayeniay    
3. Parola : e-mail hesabına güvenli erişim için kullanılması zorunludur. E-mail sağlayıcısı tarafından saklanır ve dilendiğinde değiştirilebilir. Örneğin koru89mert
4. Gelen ve Giden Posta Sunucusu Adresi : E-mail sağlayıcısı tarafından belirlenen ve her e-mail sağlayıcısı için farklı olan bir adrestir. Gelen (POP3) ve Giden (SMTP) Posta Sunucusu adresi aynı olabilir. Bu adresler e-mail sağlayıcısının web sitesinde ve genellikle yardım bölümünde yayınlanmaktadır. Bulamadığınız adresler için e-mail sağlayıcısına başvurmanız gerekecektir.
Bir e-mail Hesabının Özelliklerini Değiştirmek
Bir e-mail hesabını Outlook Express’e ekledikten sonra bu hesaba ait özelliklere göz atabilir ve değiştirebilirsiniz. Bunun için Araçlar   menüsünden Hesaplar menü satırını seçin. Karşınıza çıkan Internet Hesapları isimli ekranın üst kısmındaki Posta sekmesini tıklayın. Ortadaki pencerede daha önce tanımladığınız mail hesabı veya hesaplarınız yer alacaktır. Bu pencereden düzenleme yapacağınız hesabı (farenin sol tuşu ile tıklayarak) seçin. Pencerenin sağındaki özellikler tuşuna tıkladığınızda aşağıdaki ekran görüntüsünü alacaksınız. Genel sekmesinde, e-mail gönderdiğinizde karşıda gözüken adınız ve kullandığınız mail adresiniz yer almaktadır. Hesabınızı geçici olarak kullanmak istemiyorsanız posta alırken ve eşitlerken bu hesabı dahil et onay kutusundaki onay işaretini kaldırın ve Tamam tuşuna basın. Onay kutusunu tekrar işaretlediğinizde bu hesaba ait mailleri tekrar alıp verebilirsiniz. Sunucular sekmesinde gelen ve giden posta sunucu adresleri, hesap adı ve parola yer almaktadır. Bazı e-mail sağlayıcıları Sunucu kimlik doğrulaması isteyebilir. Bu durumda ilgili onay kutusunu işaretleyin. Ayarlar tuşuna basarak isteniyorsa oturum açarken kullanacağınız hesap adı ve parolayı yazın. Hesap adı ve parola, genellikle e-mail alıp vermede kullandığınız hesap adı ve paroladır.
Bir e-mail Hazırlamak ve Göndermek   E-mail hazırlamanın değişik yöntemleri vardır.  
1. Posta Oluştur Tuşuna Tıklayarak Yeni Posta Oluşturmak : Araç çubuğunun sol tarafında Posta Oluştur tuşu bulunmaktadır. Posta Oluştur Tuşuna tıkladığınızda, yeni bir e-mail hazırlayabilmeniz için aşağıdaki yeni ileti adlı ekran gelecektir.  
2. Kime : Yeni iletinin kime bölümüne postayı göndereceğiniz kişinin e-mail adresini yazın.2 (Örneğin mayeniay@yahoo.com). E-mail adresini yazdıktan sonra noktalı virgül (;) yazıp bir boşluk bırakarak birden çok e-mail adresi yazmanız mümkündür. Bu takdirde hazırladığınız mail, adresini yazdığınız kişilerin tümüne gönderilecektir.
3. Bilgi : E-mail hakkında bilgi vereceğiniz kişi yada kişilerin mail adreslerinin yazılacağı bölümdür. Bu alanın doldurulması zorunlu değildir. E-mail adresi yazma yöntemi yukarıda konu bölümünde açıklandığı gibidir.
4. Konu : Hazırladığınız iletinin konusunun yazıldığı bölümdür.
NOT :İletilere (e-maillere) konu yazmak zorunlu değildir. Ancak bu alana ileti hakkında bir veya birkaç kelimeden oluşan bir konu yazmak, muhataba verdiğiniz önemi göstereceği gibi iletinizin takibini ve okunulurluğunu da artıracaktır.kişinin mail adresi kime bölümüne yazılmış olarak “Yeni İleti” ekranı gelecektir. Mesaj Bölümü : Hazırladığınız iletinin alt tarafındaki mesaj bölümüne dilediğiniz uzunlukta mesaj yazabilirsiniz.

Yanıtla Tuşuna Tıklayarak Yeni Posta Oluşturmak : Gelen bir maili yanıtlamak için kullanılır. Gelen e-mailler Outlook Express’in sağ üst bölümündeki pencerede yer almaktadır. Bu bölümden cevaplanacak iletiyi (fare ile tıklayarak) seçin. Araç çubuğunda bulunan Yanıtla tuşunu tıklayın. Yanıtla tuşuna tıkladığınızda yukarıda olduğu gibi “Yeni İleti” ekranı gelecektir. Bu ekrandaki kime bölümü, cevaplayacağınız kişinin mail adresi yazılmış olarak geleceğinden bu bölümü yeniden doldurmanız gerekmez. Konu bölümü, gelen iletinin konusunun başına “Re:” (yanıt) yazılarak görüntülenir. Mesaj bölümünde ise gelen mailin mesajı yer alır. Mesaj bölümünü silerek veya hatırlatma için silmeden yeni mesajınızı yazabilirsiniz. Yapılacak diğer işlemler yukarıda anlatıldığı gibidir.
Kişiler Klasöründen Yararlanarak Yeni Posta Oluşturmak : Outlook Express penceresinin sol alt köşesinde kişiler klasörü yer almaktadır. Buradaki isimlerden birini tıkladığınızda

Bir Dosyayı Ekleyerek Yeni Posta Oluşturmak : İletilere dosya ekleme yöntemi aşağıda anlatılacaktır. Ancak Outlook Express programı açılmış (çalışır) durumda olmadan dahi bir dosyayı ekleyerek yeni ileti oluşturmak mümkündür. Bunun için iletiye eklenecek dosyaya farenin sağ tuşu ile tıklayarak “Gönder” komut satırına gelirseniz aşağıdaki görüntüyü alırsınız. Menüden “Posta Alıcısı” komut satırını seçtiğinizde, sağ ile tıkladığınız dosya eklenmiş olarak yeni bir ileti açılacaktır. Bundan sonra yapılacaklar ise yukarıda anlatıldığı gibidir.  

İletilere Dosya eklemek : İletilere bir veya birden fazla dosya (ek) eklemek mümkündür. Önce yukarıda anlatılan yöntemlerden birini kullanarak “Yeni İleti” ekranını açın. Araç çubuğunun sağ tarafında bulunan çift oku (>>;) tıklayarak araç çubuğunun ekranda görüntülenmeyen diğer bölümünün listelenmesini sağlayın. Açılan listeden üzerinde ataç simgesi bulunan “Ekle” tuşunu tıklayın.
Açılan “Dosya Ekle” ekranından eklemek istediğiniz dosyayı seçin ve “Ekle” tuşuna basın. Aynı yöntemi izleyerek iletinize birden çok dosya ekleyebilirsiniz.

Gelen Bir İletiyi Ek Olarak Göndermek :Gelen bir iletiyi başka bir kişiye göndermek sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu işleme yaygın olarak forward (yeni adrese göndermek) adı da verilir. Bir iletiyi ek olarak göndermek için yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi Outlook Express’in sağ üst penceresinde bulunan ek olarak gönderilecek iletinin üzerine farenin sağ tuşu ile tıklayan. Açılan menüden “Ek Olarak İlet” komut satırını açtığınızda, ilgili ileti eklenmiş olarak yeni ileti ekranı açılacaktır. Bundan sonra yapılacaklar yukarıda anlatıldığı gibidir.

Gelen e-mail’leri Okumak : Gelen iletiler Outlook Express’in sağ üst penceresinde listelenmektedir. Buradaki iletilerin üzerine fare ile bir kez tıklandığında, o iletinin mesaj bölümü sağ alt pencerede görüntülenecektir. Gelen ileti çift tıklandığında ise aşağıdaki ekranda olduğu gibi iletinin tamamını görmeniz mümkün hale gelecektir.  

KURS IÇERIGINI GÖRMEK IÇIN TIKLA

http://www.bilgiegitim.com
0212 291 72 02 - 0212 572 34 00
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Bilgisayar Kursu
 »  Outlook Express'i Tanıyalım..
-- Telif Bilgisi -

Yukari

 • Online
 • : 11
 • Bugun Tekil
 • : 446
 • Bugun Cogul
 • : 1.600
 • Dun Tekil
 • : 939
 • Dun Cogul
 • : 4.518
 • Toplam Tekil
 • : 114.626
 • Toplam Cogul
 • : 503.388
-- ================== Footer - Mobil - Arama Butonu - SMS - Ara - Whatsapp ================= -