Forum Ana Sayfası  »  Bilgisayar Kursu
 »  PowerPoint Araç Çubukları İle Çalışmak...

Yeni Başlık  Cevap Yaz
PowerPoint Araç Çubukları İle Çalışmak...   
(gösterim sayısı: 3.333)
Yazan Konu içeriği
[Hakkı ÇETİN]
Hakkı Çetin
Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 23.02.2012
İleti Sayısı: 399
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil


E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 25.03.2012- 11:20
Alıntı yaparak cevapla  


Araç Çubukları İle Çalışmak

Sık kullanacağınız bir Tamam komuta araç çubukları ile daha kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Bir komutu araç çubuğunda bulunan simgesine tıklayarak çalıştırabilirsiniz. PowerPoint başlattığınızda, eğer ayarları değiştirmediyseniz, menülerin altında Standart ve Biçimlendirme araç çubuklarını, PowerPoint penceresinin altında ise Çizim araç çubuğunu görürsünüz. Araç çubukları, siz çalıştıkça en sık kullandığınız düğmeleri göstererek kişiselleşir. Ek araç çubuğu düğmelerine, araç çubuğunun sonundaki Tüm Düğmeler açılır Tamamunu tıklayarak ulaşabilirsiniz. Araç çubuklarını gizleyebilir, görüntüleyebilir ya da ekranda başka bir yere taşıyabilirsiniz
Araç çubuğunun üzerindeki düğmeleri göstererek düğmenin ne işe yaradığı hakkında bilgi veren ekran ipucunu görebilirsiniz.
Bir komutu, simgesinin bulunduğu düğmeye basarak çalıştırabilirsiniz. Eğer komut yTamamsa Tüm Düğmeler açılır listesinden istediğiniz komutu seçin. Seçtiğiniz komut simgesi araç çubuğunda bir simge ile yerini alacaktır.

Araç Çubuklarını Gizlemek ya da Görüntülemek

Görünüm menüsündeki Araç Çubukları seçeneğini gösterdiğinizde Araç çubuklarının listelendiği bir menü açılacaktır.
Liste içinde adının önünde onay işareti bulunan araç çubukları o anda görüntülenen alan araç çubuklarıdır. Görüntülenen bir araç çubuğunun üzerine tıkladığınızda o araç çubuğunu gizlemiş olursunuz.
Bir araç çubuğunu görüntülemek içinse listeden o araç çubuğunu bulup üzerine tıklamanız gerekir.

Sunuyu Kaydetmek

Bir sunuyu kaydederek üzerinde daha sonra çalışmak üzere diske dosya olarak saklamalısınız.
Eğer sununuzu ilk defa veya farklı bir isimle başka bir dosyaya kaydedecekseniz Farklı Kaydet komutunu kullanın. Farklı Kaydet komutu Dosya menüsünde bulunur. Komutu tıkladığınızda sununuzu kaydetmek istediğiniz yeri seçebileceğiniz Durum çubuğu ve sürücü seçebilmeniz için Bak açılır listesi   bulunan bir pencere gelir. Sununuzu kaydedeceğiniz yeri seçtikten sonra sununuzun ismini girin ve Kaydet düğmesini tıklayın.
Eğer önce kaydettiğiniz sununuzda yaptığınız değişiklikleri veya düzeltmeleri kaydetmek istiyorsanız Standart araç çubuğundan disket   simgeli Kaydet düğmesine tıklayın. PowerPoint siz sunu üzerinde çalışırken sununuzu belirli aralıklarla, elektrik kesilmesi gibi durumlarda çalışmalarınızı yitirmemeniz için, geçici dosya olarak kaydeder. Varsayılan kaydetme ayarlarını değiştirmek için Araçlar menüsünden Seçenekler komutunu tıklayın. Açılan pencerede Save sekmesini açın ve istediğiniz kaydetme ayarların yaptıktan sonra TAMAM düğmesini tıklayın.

Sunuyu Kapatmak ve PowerPoint'ten Çıkmak

Bir sunuyu kapatmak PowerPoint'i kapatmaktan farklıdır. Bir sunuyu kapattığınızda PowerPoint çalışmaya devam eder, faklı bir sunu açarak PowerPoint'te çalışmanıza devam edebilirsiniz. Sununuzu kapatarak daha fazla belleği kazanılmasını sağlar. Sununuzu   Sunu penceresindeki Kapat düğmesini ya da Dosya menüsünden Kapat komutunu tıklayarak kapatabilirsiniz.
Son kaydedişinizden sonra sunu üzerinde değişiklik yapmışsanız sununuzu kaydedip kaydetmeyeceğinizi soran bir iletişim kutusu   görüntülenir. Eğer yaptığınız son değişiklikleri kaydetmek istiyorsanız Evet düğmesine tıklayın.
PowerPointi   kulanmayı bitirdiğinizde, programdan çıkabilirsiniz. Dosyalarınızı güvenceye almak için bilgisayarınızı kapatmadan PowerPointi kapatmalısınız. PowerPoint kapatmak için PowerPoint penceresindeki Kapat düğmesini veya Dosya menüsünden Çıkış komutunu tıklayın. Eğer açık dosyanız varsa ve   son kaydedişinizden sonra herhangi bir değişiklik yapmışsanız,değişiklikleri kaydetmek isteyip istemediğinizi soran bir iletişim kutusu   gelir. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için Evet düğmesine tıklayın, göz ardı etmek içinse Hayır düğmesini tıklayın.

Nesne İçeren Bir Sunu Oluşturmak

Slayt üzerine yerleştirdiğiniz öğelerin hemen hemen hepsi birer nesnedir. Ve bu nesnelerin özelliklerini yeniden boyutlandırabilir, taşıyabilir, değiştirebilir   biçimlendirebilirsiniz. Nesnelerle çalışırken aynı temel yetenekleri kullanırsınız:

*Nesneyle çalışabilmek için, nesneyi seçmek

*Nesnenin boyutunu değiştirmek ve taşımak

*Nesneyi biçimlendirmek

*Nesneyi silmek.


Tutarlı Slaytlar Yaratmak

Bir sununun anlaşılabilir olması için, slaytlardaki nesnelerin görsel olarak anlamlı bir biçimde yerleştirilmesi gerekir. PowerPointteki Otomatik Düzen özelliği slaytınızdaki nesneleri birbirleriyle uyumlu bir biçimde yerleştirmenize yardımcı olur. En çok kullanılan   24 otomatik slayt düzeninden birini seçin. Her yeni slayt yarattığınızda, yeni bir otomatik düzen uygulaya bilirsiniz. Metin için yertutucuları ( Yertutucu bir nesnenin yerini ve boyutunu belirten sınırdır.) ya da diğer nesneleri ve tasarım öğelerini görebilirsiniz. Otomatik düzen özelliğini var olan bir slayta da her zaman uygulayabilirsiniz. Slaytınıza uyguladığınız otomatik düzeni değiştirdiğinizde, slayttaki bilgiler aynen kalır.

Yeni bir Slayt Ekleyin

Ekle/Yeni Slayt seçeneği kullanılarak yeni slayt eklenebilir.

Var Olan Bir Slayta Otomatik Düzen Uygulayın

Normal ya da Slayt görünümündeyken, değiştirmek istediğiniz slayta gelin.

Biçim/Slayt Düzeni seçeneğine tıklayın.

İstediğiniz Otomatik Düzen seçeneğini tıklayın.

Uygula düğmesini tıklayın.

Nesnelerle Çalışmak

  Bir slayt yarattıktan sonra, herhangi bir nesnesini (Otomatik Düzen ile eklenmiş bile olsa) değiştirebilirsiniz. Nesnelerle çalışmak için Normal ya da Slayt görünümünü kullanın. Nesnenizde herhangi bir işlemi gerçekleştirebilmek için, önce nesneyi seçmelisiniz. Bir metin nesnesini seçtiğinizde metin, seçim kutusu denen gri noktalı bir dikdörtgen tarafından çerçevelenir. Bir grafik nesnesini seçtiğinizde grafik, boyutlandırma kulpları (küçük beyaz kareler) tarafından çerçevelenir. Seçili nesneleri yeniden boyutlandırabilir, taşıyabilir, silebilir ve biçimlendirebilirsiniz.

Nesneyi Seçin ve Seçili Durumdan Çıkartın
  Bir nesneyi seçmek için, (dörtbaşlı bir Tamama dönüşen) işaretçiyi nesne üzerine taşıyın, sonra da tıklayın.Birden çok nesneyi seçmek için, Shift tuşunu basılı tutarak nesneleri tıklayın.Nesneyi seçili durumdan çıkarmak için, kenarlığı dışında bir yeri tıklayın.Birden çok nesne seçili iken, bir nesneyi seçili durumdan çıkarmak için, Shift tuşunu basılı tutarak seçili durumdan çıkarmak istediğiniz nesneyi tıklayın

Nesnenin Boyutlarını Değiştirin

İşaretçiyi boyutlandırma kulplarından birinin üzerine getirin.

Boyutlandırma kulpunu, nesne istediğiniz boyuta gelinceye kadar sürükleyin. Nesneyi Taşıyın

Fareyi kullanarak: Dört başlı bir Tamam şekçizgi dönüşen işaretçiyi nesne üzerine taşıyın, sonra da nesneyi yeni yerine sürükleyin. İçi dolu olmayan nesneleri taşımak
çizgi üzerinde hareket ettirmek için, nesneyi sürüklerken Shift tuşuna basın. Klavyeyi kullanarak: Nesneyi tıklayın ve nesneyi hareket ettirmek istediğiniz yöne göre Tamam tuşlarına basın. Nesneyi Silin Silmek istediğiniz nesneyi tıklayın Delete tuşuna basın
Metni Geliştirmek
Sunum metni, sununun kaynağını oluşturur. Metninizi geliştirirken aşağıdaki temel sunu kurallarını aklınızda tutun.

*Metni basit tutun

*Slaytlarınızı büyük bir topluluk önünde yapmayı planlıyorsanız, en arkadaki insanların ne görebileceğini düşünün.

*Metni, slayt başına beş madde iminden fazla olmayacak ve madde imi başına beş sözcükten fazla olmayacak biçimde en az düzeyde tutun.

*Akılda kalır bir biçimde konunuzu ifade eden bir grafik bulursanız, metin yerine onu kullanın.

PowerPoint, metninizi düzenlemenize yardım eden birçok görünüm sunar. Normal ve Slayt görünümü, slaytları tek tek ele alıp hem metin hem de diğer nesneler üzerinde çalışmanızı sağlar. Normal ve Anahat görünümü, slaytlarınızın tümünü kapsayan tüm sunu metni üzerinde aynı anda çalışmanıza olanak verir.
PowerPoint, sözcük işlemci yazımlarla ilgili metin biçimlendirme özelliklerinden birçoğunu sunar. İstediğiniz görünümü vermek için, değişik yazı tipi ve metin özelliklerini kullanabilirsiniz. Girintileri, sekmeleri ve hizalamayı ayarlayabilirsiniz. Son olarak da biçem, (İngilizce) dilbilgisi ve yazım denetimi araçlarıyla metninizdeki yanlışları düzeltebilirsiniz.

Madde İmli Bir Listeyi Değiştirmek

Yeni bir slayt yarattığımızda Madde İşaretli Otomatik Düzeni seçerek, madde imli liste yer tutucusunun kendiliğinden görünmesini sağlayabiliriz. Madde imli listemizin görünümünü değiştirmenin bir çok yolu vardır. Madde imlerinin görünümü, boyutu ve rengini denetleyebiliriz. Madde imi ile onu izleyen metin arasındaki uzaklığı da Power Point cetvelini kullanarak değiştirebiliriz.

Metne Madde İmleri Ekleyip Çıkartma:


1- Paragrafta madde imi koymak istediğimiz herhangi bir yeri tıklayalım.

2- Biçimlendirme araç çubuğundaki Madde İşaretleri   düğmesini tıklayalım.

3- Madde imini kaldırmak istediğimiz paragrafı tıklayalım.

4- Madde İşaretleri   düğmesini tıklayalım.

Madde İmi Karakterini Değiştirmek:

1- Madde imi karakterini değiştirmek istediğimiz metin ya da metin nesnesini tıklayalım.

2- Nesnenin üzerinde farenin sağ düğmesini sonra da Madde İşaretleri ve Numaralandırma seçeneğini tıklayalım.

3- Madde İşaretleri ya da Numaralı sekmelerinde görülen madde imlerinden birini yada Madde İşaretleri sekmesi üzerinde bulunan Karakter düğmesine basarak farklı bir karakteri ya da Resim düğmesine basarak daha canlı renklerde ve hareketli bir madde imi   seçebilirsiniz.

4- İstediğimiz karakteri tıklayalım.
5- Madde iminin rengini değiştirmek için, Renk açılır liste okunu, sonra da istediğimiz rengi tıklayalım.

6- Madde iminin boyutunu değiştirmek için, Boyut kutusuna istediğimiz oranı girelim.

7- TAMAM düğmesini tıklayalımKURS IÇERIGINI GÖRMEK IÇIN TIKLA

http://www.bilgiegitim.com
0212 291 72 02 - 0212 572 34 00
__________________

Bu ileti en son hakki tarafından 25.03.2012- 11:25 tarihinde, toplamda 3 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Bilgisayar Kursu
 »  PowerPoint Araç Çubukları İle Çalışmak...
-- Telif Bilgisi -

Yukari

 • Online
 • : 11
 • Bugun Tekil
 • : 446
 • Bugun Cogul
 • : 1.600
 • Dun Tekil
 • : 939
 • Dun Cogul
 • : 4.518
 • Toplam Tekil
 • : 114.626
 • Toplam Cogul
 • : 503.388